BİYOGRAFİ

Zeynep Doruk, İstanbul'da dünyaya geldi. Şarkı söylemeye çok genç yaşta, hayatta en çok sevdiği şey olduğu için başladı. İlkokulda, tenefüsler esnasında arkadaşlarını toplayıp konser vermek en büyük hobisiydi. Ortaokula geldiğinde artık profesyonel bir şarkıcı olmak istediğinden emindi. 14 yaşında tek başına Amerika'ya, New Hampshire Üniversitesi'nin yaz kampına müzik öğrenmeye gitti. Lise son sınıfa kadar her yaz bu kampa devam etti.

 

İtalyan Lisesi'nde okurken çift diploma almaya hak kazandı ve Roma'da bulunan La Sapianza Üniversitesi’nde Müzik, Gösteri Sanatları ve Edebiyat eğitimi aldı. Türkiye'ye döndüğünde, müzik tutkusunu artık profesyonelliğe dönüştürmek için çabalamaya başladı ve Amerika'da kaydettiği demolarla İstanbul Gelişim Orkestrası'nın kapısını çaldı. Böylece 4 yıl sürecek solistlik macerası başladı. Bu yıllarda, tam bursla girdiği İstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Bölümü'nden ikincilikle mezun oldu.

 

“Hayat Bilgisi”, “Sessiz Gemiler”, “Seksenler” gibi dizilerde rol aldı. “Acayip Hikayeler” adlı dizinin jenerik müziğini, TiViBu, Profilo, Eti, IKEA, Evmanya reklamlarının jingle’larını seslendirdi. İstanbul Gelişim Orkestrası'ndan ayrıldıktan sonra, ilk vokalistlik deneyimini, bir yıl boyunca Ajda Pekkan’la çalışarak edindi. Ardından, beş yıl Yalın'ın vokalistliğini yaptı. 2010 yılında, Sertab Erener'in vokalistliğini yapmaya başladı. Doruk, kendi grubu ile Frankie İstanbul, Moda Deniz Kulübü, Les Ottomans-Jazz & More’da düzenli olarak sahne aldı; beş yıldır ve bu yaz da Elio Sedef’te sahne alıyor. Bunun yanısıra, mekanlar, kurumsal geceler ve özel organizasyonlarda sahne almaya devam ediyor. Zeynep Doruk’un ilk albümü “Unutmasınlar”, 2019 Ağustos ayında MEYPOM etiketiyle yayınlandı.

 

Diskografi:

Unutmasınlar (2019)